Media donoszą, że w całym kraju rosną ceny i ilość wytwarzanych przez nas śmieci. Od września również mieszkańcy gminy Trzyciąż zapłacą za wywóz odpadów komunalnych więcej niż dotychczas. Trudną decyzję w tej sprawie radni przyjęli na sesji 29 lipca. Podobne zmiany szykują się również w innych gminach.

Przetarg na wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych w gminie Trzyciąż w roku 2020 odbył się na podstawie nowych przepisów na innych niż dotychczas zasadach – nowelizacja ustawy o utrzymaniu porządku w gminach powoduje, że od stycznia br. za zaoferowaną kwotę przedsiębiorstwo posiadające uprawnienia do wywozu śmieci z domowych gospodarstw odbierze od mieszkańców  określoną z góry ilość ton odpadów. Jeżeli śmieci jest więcej niż oszacowała to wstępnie gmina, kwota zostanie wyczerpana przed upływem zaplanowanego czasu i konieczne jest ogłoszenie nowego przetargu. Tak właśnie stało się m. in. w gminie Trzyciąż, gdzie prognozę przygotowano na podstawie dotychczasowych doświadczeń, związanych z ilością wytwarzanych przez mieszkańców odpadów. W kolejnych miesiącach tego roku okazywało się, że ilość wystawionych przed posesje śmieci do odbioru znacząco wzrasta, a środków wyliczonych na ich wywóz zabraknie i trzeba było ogłosić nowe postępowanie przetargowe na czas od września do grudnia 2020 r.

Ponieważ od stycznia roku 2021 znów wejdzie w życie kolejna zmiana w przepisach, ostatni kwartał tego roku będzie wykorzystany przez urzędników na zebranie od mieszkańców nowych deklaracji, związanych z odbiorem odpadów komunalnych. Procedura pomoże w obliczeniach ilu mieszkańców zdecyduje się na zmniejszenie ilości oddawanych śmieci, poprzez pozostawienie we własnych kompostownikach odpadów organicznych, co pozwoli obniżyć sumaryczną liczbę ton oddawanych śmieci i automatycznie obniżyć koszty.

- Mam nadzieję, że mieszkańcy, również w trosce o własne portfele, zrozumieją, że posiadanie i używanie własnego kompostownika – co w przypadku gospodarstw wiejskich wydaje się mniejszym problemem niż w miastach – jest jednym ze skutecznych sposobów obniżenia kosztów utrzymania systemu. Na szczęście świadomość ekologiczna w lokalnych społecznościach wrasta, a w naszym wspólnym interesie jest zagospodarowanie odpadów w sposób racjonalny, ale zgodny z prawem i zasadami społecznego współżycia. Zatem kompostowanie – jak najbardziej, ale nielegalnym wysypiskom odpadów zdecydowanie mówimy nie!, tym bardziej, że za ich usunięcie również płaci Gmina, czyli wszyscy mieszkańcy - argumentuje wójt Roman Żelazny.

Ostatecznie, po dość długiej dyskusji i rozważaniu różnych możliwości, Rada Gminy Trzyciąż przyjęła uchwałę, na mocy której od 1 września do końca grudnia 2020 r. mieszkańcy gminy, płacący dotąd za wywóz odpadów z domowych śmietników 16,50 zł od osoby, zapłacą 23 zł od osoby miesięcznie. Należy podkreślić, że wszyscy mieszkańcy zobligowani są do segregowania odpadów i oddawania w oddzielnych pojemnikach poszczególnych frakcji, a jeżeli nie będą tego robić ustawa sejmowa przewidziała konieczność poniesienia przez nich motywującej do segregacji określonej z góry opłaty podwyższonej. Radni zdecydowali, że będzie to trzykrotność opłaty podstawowej, czyli aż 69 zł.

Dla porównania: np. mieszkańcy Chrzanowa, Libiąża i Trzebini za wywóz odpadów również od 1 września br. zapłacą kwotę wyższą i będzie to 34 zł. Do tej pory stawka za odbiór odpadów segregowanych wynosiła 23 zł. W przypadku braku segregacji od września trzeba tam będzie zapłacić śmieci dwa razy więcej. W Bukownie, gdzie zmiana stawki nastąpiła w maju 2020 r. obecnie mieszkańcy płacą 28  zł od osoby miesięcznie, a jeżeli śmieci nie są segregowane – obowiązuje opłata podwyższona w wysokości 56,00 zł za każdego mieszkańca zamieszkującego na nieruchomości. Mieszkańcy Bolesławia, którzy mają własne wysypisko, od 1 września zapłacą więcej, bo 22 zł i 44 zł za brak segregacji. Mieszkańcy gminy Wolbrom również mogą spodziewać się kolejnej podwyżki, ale konkretne dane poznają dopiero po rozstrzygnięciu przetargu, obejmującego usługę wywozu odpadów w okresie od 1 września 2020 do 31 grudnia 2021r, co ma nastąpić po 8 sierpnia 2020.