Bogatą ofertę BiOAK adresuje do najmłodszych mieszkańców Gminy, których zaprasza na spektakle teatralne ,wycieczki , warsztaty plastyczne oraz taneczne Kalendarz imprez wypełniają liczne wystawy: fotograficzne, plastyczne i okolicznościowe. Dużym powodzeniem cieszą się konkursy i festyny.
Ważniejsze konkursy stałe organizowane przez Bibliotekę i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Trzyciąż:
-Konkurs wiedzy o regionie "Moja mała ojczyzna"
-Konkurs ortograficzny "Gminny mistrz ortografii"
-Konkurs poetycki "Poeci są wśród nas"
Oprócz konkursów stałych, BiOAK organizuje konkursy o różnej tematyce z dziedziny plastyki, malarstwa, teatru, literatury. Ich ideą jest prezentowanie możliwości twórczych dzieci i młodzieży, rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz popularyzacja różnych dziedzin kultury i sztuki.
Konkursy organizowane przez Ośrodek Kultury w Trzyciążu cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci oraz ich opiekunów, w roku 2005 zgromadziły 860 uczestników.
Wycieczki są formą pracy wychowawczej Ośrodka Kultury związaną z organizowaniem czasu wolnego dzieci i młodzieży. BiOAK stara się każdego roku zorganizować kilka wycieczek wyjazdowych oraz wycieczki po okolicy. Zróżnicowanie edukacyjne tych wycieczek sprawia, że każda jest atrakcyjna i ciekawa.
BiOAK pomaga także rozwijać możliwości twórcze dzieci, poprzez organizację warsztatów plastycznych i cyklicznych warsztatów tanecznych.Dzieci uczęszczające na warsztaty plastyczne specjalizują się w malarstwie na szkle zaś warsztaty taneczne są raczej wakacyjną formą rozrywki.
BiOAK przez organizację wystaw udostępnia dzieła sztuki szerokim rzeszom odbiorców, kształtuje wrażliwość i poczucie piękna.
Ośrodek Kultury w Trzyciążu ma na swoim koncie:
- wystawę fotografii,
- wystawę pamiątek Powstania Styczniowego,
- wystawę dzieł twórców ludowych,
- wystawy prac dzieci z sekcji plastycznej.
Wszystkie te przedsięwzięcia były udane i cieszyły się dużym zainteresowaniem odwiedzających.
Ośrodek Kultury Gminy Trzyciąż ściśle związany jest z kołami gospodyń oraz orkiestrami dętymi. Czynnie wspiera te instytucje oraz stara się aby w dzisiejszych czasach kiedy mówimy o zanikaniu tradycji i tożsamości narodowej przekazywały swoje doświadczenie młodszym pokoleniom.
Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Trzyciąż prowadzi w mediach promocję Ośrodka oraz Gminy. Współpracując z lokalnymi mediami (Dziennik Polski, Gazeta Krakowska – dodatek lokalny, Ziemia Olkuska, Wieści Wolbromskie) BiOAK przekazuje informacje o organizowanych konkursach, imprezach, wycieczkach. W gazetach zamieszczane są wyniki konkursów oraz miesięczne programy pracy Ośrodka.
W 2005 roku BiOAK Gminy Trzyciąż skorzystał z dwóch programów grantowych Urzędu Marszałkowskiego :
1. Zadanie publiczne pn. „Spotkanie z zabytkami u źródeł Dłubni”w ramach otwartego konkursu ofert pn „Małopolska gościnna”( wykonano tablice informacyjne pod 7 zabytkami Gminy Trzyciąż wpisanymi do rejestru zabytków)
2.Zadanie publiczne pn. „Dłubnia u źródeł” w ramach otwartego konkursu ofert pn”Mecenat małopolski( zrealizowano folder o Imbramowicach 1000 egz. , odbitki cyfrowe na wystawę fotograficzną, materiały na warsztaty plastyczne).
- prowadzi działalność informacyjną,
- gromadzi, opracowuje materiały biblioteczne,
- popularyzuje książki i czytelnictwo.
Z inicjatywy i ze środków BiOAK uporządkowany został teren wokół pomnika przyrody – „Źródła Jordan” oczyszczono teren źródła z butelek i innych śmieci oraz zabezpieczono drewnianymi żerdziami.
20 marca 2003 r. biblioteka w Trzyciążu otrzymała komputer z Fundacji im. A. Urbańczyka w celu umożliwienia czytelnikom bezpłatnego dostępu do internetu.
W filii bibliotecznej w Imbramowicach zorganizowano kurs języka angielskiego dla dzieci pt. "Język Angielski w Dolinie Dłubni" sfinansowany ze środków Polsko -Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Nidzickiej Fundacji Rozwoju "NIDA". Uczestnikami były dzieci wczesnoszkolne nie uczące się tego języka. Zajęcia trwały trzy tygodnie od 29.06.2004 do 18.07. 2004r.- zakończone spektaklem teatralnym w języku angielskim pt. " Księżniczka na ziarnku grochu"w wykonaniu dzieci, na festynie gminnym z okazji 25-lecia Orkiestry Dętej w Zadrożu
Ponadto Biblioteka uczestniczy w programie "Cała Polska czyta dzieciom" oraz internetowym programie "IKONKA" dzięki któremu w 2004 r otwarto przy bibliotece czytelnię internetową z trzema stanowiskami komputerowymi.
W związku z reformą szkolnictwa, utworzeniem gimnazjów, licznych szkół zawodowych i dynamicznym rozwojem szkolnictwa wyższego zmienia się rola bibliotek. Następuje także zmiana w profilu gromadzenia zbiorów. Przewagę nad beletrystyką uzyskują wydawnictwa popularnonaukowe i naukowe (z zakresu informatyki, zarządzania, bankowości , ekologii, socjologii, psychologii, polityki geografii, historii itp. ), podręczniki szkolne i akademickie oraz wydawnictwa informacyjne i encyklopedyczne. Większość korzystających z biblioteki to osoby uczące się lub dokształcające na różnych poziomach, zarówno w szkołach dziennych, jak i zaocznych. W bibliotece poszukują one przede wszystkim niezbędnych podręczników i materiałów do nauki. Taka sytuacja wymusza zmiany w tradycyjnym profilu zakupu książek. Dlatego obecnie zdecydowaną większość nowo kupowanych książek stanowi literatura popularno-naukowa i naukowa.
W Bibliotece Publicznej Gminy Trzyciąż zarejestrowanych było w 2005 r. 662 czytelników. Łącznie z filią w Imbramowicach biblioteka posiadała 20043 woluminów. W 2005 r. łączna ilość zakupionych nowości wyniosła 660 książek o wartości 7886,65zł. Prenumerowanych było 11 tytułów czasopism edukacyjnych, rozrywkowych, społeczno-politycznych, chętnie wykorzystywanych przez czytelników, chcących uzupełnić bieżące informacje.