15 sierpnia 2023r. w Imbramowicach gdzie pamięć bohaterskiej walki powstańców styczniowych obecna w legendzie jest wciąż żywa odbyły się obchody 160 rocznicy Powstania Styczniowego. Oficjalną część uroczystości rozpoczęła msza św. za Ojczyznę i w intencji poległych Powstańców Styczniowych , która odbyła się w Sanktuarium Męki Pańskiej przy klasztorze Sióstr Norbertanek w Imbramowicach a przewodniczył jej ksiądz kapelan Janusz Stach .
Po mszy uczestnicy uroczystości w asyście pocztów sztandarowych , „Małogoskiego Oddziału Powstańczego 1863" oraz Włościjańskiej Orkiestry Dętej z Zagórowej przemaszerowali na stary cmentarz w Imbramowicach ,by tam przy mogile Powstańców Styczniowych , oddać hołd bohaterom walki o niepodległość.
Po oficjalnych przemówieniach oraz złożeniu kwiatów na mogile ,odbyła się rekonstrukcja wydarzeń lokalnych „Obrony dworu w Glanowie” w wykonaniu uczestników warsztatów międzypokoleniowych.
Warsztaty skierowane do różnych grup społecznych i wiekowych z gminy Trzyciąż, prowadzone były w niedzielne przedpołudnia od 5 marca do 14 sierpnia 2023r. w budynku byłej Szkoły Podstawowej w Imbramowicach .Instruktorem warsztatów była Pani Jadwiga Klimkowicz -producent filmowy ,była tancerka Opery Krakowskiej ,autorka choreografii, scenografii i kostiumów. Panią instruktor wspierał Pan Piotr Piecha polski aktor teatralny i filmowy od 1987 występujący na deskach Teatru Ludowego w Krakowie.
Warsztaty były jednym z elementów projektu "Powrót do przeszłości w Dolinie Dłubni - 15 sierpień 1863 rok" realizowanego przez Bibliotekę i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Trzyciąż w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa”, koordynowanego przez dyrektor BiOAK Gminy Trzyciąż – Ewę Dróżdż .
Inne wydarzenia w ramach projektu, które uświetniły ten dzień to:
Diorama Obozowiska Powstańczego-nieszablonowa lekcja historii gdzie zaprezentowane zostały pokazy wyposażenia powstańczego z omówieniem historii. Każdy z odbiorców mógł z bliska oglądać mundury, repliki broni powstańczych oraz wysłuchać opowieści powstańczych nieraz zasłyszanych z pamiętników powstańczych, oraz wystawa reprodukcji rysunków Artura Grottgera cykl „Polonia” , która dostępna jest w dniach 15 -31 sierpnia 2023r. w Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach. Wystawa jest bezpłatna i skierowana do różnych grup wiekowych.
Podczas wspomnianych obchodów odbył się także koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu Te Deum, konkurs na „Najpiękniejszy bukiet z ziół na Święto Matki Boskiej Zielnej” oraz biesiada ludowa.
Podczas obchodów gościliśmy także stoisko promocyjne stowarzyszenia eksploracyjno- historycznego „Szaniec 1863” gdzie zobaczyć można było eksponaty m.in. z powstania styczniowego oraz stoisko „Arsenał Maksa” ,na którym zgromadzone były militaria z I i II wojny światowej . Wystawę okolicznościową grafik dokumentujących wydarzenia powstania styczniowego z prywatnej kolekcji Pana Mirosława Gołębia prezesa stowarzyszenia „Szaniec 1863” zobaczyć można było w remizie OSP w Imbramowicach a na degustację potraw lokalnych zapraszało Stowarzyszenie Przyjaciół Imbramowic „ Dłubnia u Źródeł” wraz z Klubem Aktywnych Kobiet .
Dla smakoszy nie zabrakło żołnierskiej grochówki.
Zdjęcia wykonane przez Grzegorz Wrześniak: