Kolejni mieszkańcy gminy Trzyciąż mogą już korzystać z dobrodziejstw systemowej kanalizacji. Realizacja zadania pn. „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej wraz z pompowniami ścieków i rurami tłocznymi na terenie gminy Trzyciąż – część południowa – etap I” była możliwa dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w wysokości 1.033.153 zł., środkom w kwocie 680 tys. zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz wkładowi własnemu Gminy Trzyciąż. Całość inwestycji, która polegała na wybudowaniu 3.467,07 mb rurociągu grawitacyjnego oraz 1.754,67 mb rurociągu tłocznego, a także przepompowni, kosztowała w sumie 1.988.858,40 zł.

- Zdajemy sobie sprawę, że ze względu na zasady ekonomii inwestycja polegająca na budowaniu kanalizacji (podobnie jak innej infrastruktury, np. gazociągu czy światłowodu) w terenie rzadko zabudowanym zazwyczaj nie jest rentowna. Nie wyobrażam sobie jednak, żeby mieszkańcy wsi pozostawali wykluczeni z dobrodziejstw, które w cywilizowanym świecie uznawane są za podstawowe. Dlatego staramy się pozyskiwać kolejne środki na rozbudowę sieci kanalizacyjnej oraz modernizację oczyszczalni ścieków - na miarę naszych, niestety dość skromnych możliwości - wyjaśnia wójt Roman Żelazny.  - W ubiegłym roku ukończyliśmy budowę pierwszego etapu kanalizacji Milonek wzdłuż DW 794 i terenów przyległych i część mieszkańców już korzysta z gminnej sieci. W przygotowaniu są też już kolejne inwestycje z zakresu gospodarki wodno-ściekowej - w najbliższych miesiącach, dzięki kolejnym, pozyskanym przez Gminę środkom zewnętrznym, będzie realizowany drugi etap budowy nitki kanalizacji sanitarnej w Milonkach i Tarnawie.  W miejscach, które są, ze względu na rozproszenie zabudowy i specyfikę terenu, szczególnie trudne do skanalizowania Gmina Trzyciąż wspomaga budowę przydomowych oczyszczalni ścieków, do których można uzyskać dofinansowanie z gminnego budżetu - informuje wójt Żelazny.

Gmina Trzyciąż ogłosiła już przetarg na wykonanie „Rozbudowy sieci kanalizacji sanitarnej na terenie Gminy  Trzyciąż - część południowa - etap 2” w miejscowościach Milonki i Tarnawa. W planach jest wybudowanie 1.236,5 mb sieci kanalizacji grawitacyjnej oraz 804,6 mb rurociągu tłocznego wraz budową przepompowni w Milonkach, i dalej - 2.006 mb kanalizacji grawitacyjnej i 1.977 mb rurociągu tłocznego z pompownią w Tarnawie. Zakończenie inwestycji planowane jest na rok od podpisania umowy z wyłonionym w przetargu nieograniczonym wykonawcą.