Kontakt

Urząd Gminy Trzyciąż
Trzyciąż 99
32-353 Trzyciąż
NIP: 637-202-41-12
REGON: 351556270

Nr konta Gminy Trzyciąż:

46 8591 0007 0280 0000 0097 0001
Krakowski Bank Spółdzielczy

tel. 012/3894 002


e-mail: trzyciaz@ug.pl


Godziny urzędowania:
Poniedziałek   8:00-16:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30

Telefony alarmowe:
Zarządzanie Kryzysowe,
Urząd Gminy Trzyciąż
:
p. Zbigniew Półtorak 
tel. 600 298 653

Prezes WiK Sp. z o.o. Trzyciąż:
p. Krzysztof Stajniak 
tel. 508 361 999

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olkuszu
tel. 608 346 786, 606 341 448

Odwiedziny

Dzisiaj 112

W miesiącu 2093

Wszystkich 94402

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

We wtorek 25 kwietnia 2017 r na sesji Rady Trzyciąż gościł  wojewoda Józef Pilch. W swoim wystąpieniu mówił o sukcesach we wdrażaniu sztandarowych programów rządu, który reprezentuje w województwie. Z jego inicjatywy do Trzyciąża przyjechał też dyrektor małopolskiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa, który podpisał wraz z wójtem Romanem Żelaznym list intencyjny w sprawie rozbudowy sieci gazowniczej na terenie gminy.

Wojewoda dziękował za dobrą współpracę we wdrażaniu  programu 500+, przybliżał szczegóły wdrażanej właśnie reformy oświaty, zapewniając, że przyniesie ona wyłącznie korzyści - tak dla uczniów, jak i nauczycieli. Dziękował też za pomoc i współpracę przy organizacji Światowych Dni Młodzieży.

Prezentował też programy, do realizacji których przystąpił już lub przygotowuje się rząd, skierowane do różnych grup społecznych: ludzi młodych (np. program Mieszkanie+), osób starszych (Senior+), programach rozwoju kultury fizycznej i sportu (Klub), rozbudowy i poprawy stanu infrastruktury drogowej, stanu środowiska naturalnego i wyzwań związanych z ochroną powietrza, itp, itd. Zachęcał też do przyjmowania repatriantów z dalekiego wschodu.

Samorządowcy z uwagą wysłuchali optymistycznego, acz dość ogólnego przemówienia gościa z Krakowa, ale oczekiwali także szczegółów związanych z potrzebami lokalnymi. Wojewoda, który na wstępie docenił dotychczasowe osiągnięcia w zakresie rozwoju gminy Trzyciąż, w odpowiedzi na zadawane pytania obiecał rozeznać i wesprzeć załatwianie kilku zgłoszonych problemów dotyczących m. in. budowy chodników przy drodze wojewódzkiej, remontów dróg powiatowych, regulacji koryta rzeki Białej Przemszy czy planu modernizacji ośrodka zdrowia w Imbramowicach z udziałem środków zewnętrznych.

Wójt Roman Żelazny zwrócił uwagę wojewody na bardzo poważny w gminie Trzyciąż problem finansowania oświaty, który pogłębi się w przyszłości w sytuacji, kiedy samorząd nie otrzyma dodatkowego wsparcia od państwa. - Jeżeli nie dostaniemy dodatkowych środków na utrzymanie małych wiejskich szkół, w których z każdym rokiem uczy się mniej dzieci, to utrzymanie sieci szkolnej zablokuje całkowicie wszelkie możliwości inwestycyjne naszej gminy i nie będziemy mogli rozwijać się już w żadnej innej dziedzinie - apelował o zwrócenie uwagi na problem, dotykający bardzo wiele podobnych do Trzyciąża gmin. - Podzielamy i doceniamy troskę o edukację najmłodszych, ale oczekujemy, że koszty kolejnej reformy nie spadną - jak bywało to w poprzednich latach - na samorządy, które i tak dokonują już niemożliwego w tym zakresie - przekonywał Roman Żelazny. - Gmina na tym nie straci! - przekonywał w odpowiedzi wojewoda. - Naszym zadaniem, jest zagwarantowanie dobrych warunków nauczania dla dzieci i młodzieży w taki sposób, aby nikt nie odczuł negatywnych skutków reformy. Zadbamy też o podwyżki dla nauczycieli. Będziemy kładli nacisk na to, żeby dzieci nie uczyły się w przepełnionych klasach i na dwie zmiany. Zależy nam, aby powrócić do dobrych tradycji szkolnictwa zawodowego. Chcemy zmiany w organizacji oświaty połączyć z reformą szkolnictwa wyższego - odpowiadał Józef Pilch.

Szansa na rozbudowę sieci gazowej

Najważniejszym powodem wizyty wojewody była odpowiedź na zabiegi wójta Żelaznego o wsparcie w staraniach o rozwój oczekiwanej gazyfikacji na terenie gminy Trzyciąż. Dotychczas udało się z wielkim wysiłkiem gminy zgazyfikować część miejscowości, a dostęp do gazu z sieci ma obecnie ok. 40% mieszkańców. - Wobec narastających wyzwań w zakresie ochrony środowiska inwestycje w tym zakresie powinny wychodzić naprzeciwko oczekiwaniom społecznym - mówił wójt. - Niestety, wciąż słyszymy, że rozbudowa sieci na terenach wiejskich jest nieekonomiczna, co stawia nas trochę poza nawiasem cywilizacyjnym, ale gdyby patrzeć w ten sposób, to mieszkańcy wsi wciąż nie mieliby dostępu do bieżącej wody czy kanalizacji, bo wiadomo, że na mniej zaludnionych terenach budowa infrastruktury jest droższa - przekonywał Roman Żelazny. - Przywiozłem wam dziś pana dyrektora Kwiatkowskiego, z którym, mam nadzieję, uda się wam nawiązać owocną współpracę w tym zakresie - odpowiadał wojewoda, inicjator podpisania listu intencyjnego pomiędzy Polską Spółką Gazownictwa, przedsiębiorstwem zajmującym się dystrybucją gazu i rozwojem sieci a gminą Trzyciąż. W liście, który nie zawiera żadnych konkretów, a zwłaszcza obietnic finansowych, zapisano dobrą wolę obu stron w zakresie przyszłej współpracy na rzecz budowy nowych odcinków gazociągu. Na spotkaniu wspomniano także o konieczności dokonania dotąd nie sfinalizowanego przejęcia przez spółkę gazowniczą istniejącej już infrastruktury gazowej w Zadrożu. - W ubiegłych latach ekonomiczna racjonalizacja naszej firmy polegała na likwidacji mniejszych lokalnych oddziałów, co spowodowało realne oddalenie dostawcy od klientów, zwłaszcza w sytuacji, kiedy siedziba oddziału była daleko. Obecnie polityka spółki w tym zakresie skierowana jest nie na zmniejszenie zatrudnienia i likwidację punktów obsługi, a na rozwój sieci i zwiększanie liczby użytkowników tłumaczył Robert Kwiatkowski, dyrektor Oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa w Krakowie.

Podpisany w Trzyciążu list intencyjny ma stanowić, jak zapisano w treści dokumentu: „podstawę rozpoczęcia prac analitycznych i projektowych przez PSG przy współpracy z Gminą, mających na celu realizację inwestycji przez PSG, przy czym o terminie rozpoczęcia tych prac zdecyduje PSG". W liście gazownicy podkreślili jednak, że jeżeli wynik analiz rynkowych wykaże „oczywistą niecelowość" budowy gazociągu, spółka rozważy podjęcie działań alternatywnych. Władzom gminy, które zapewniają o swojej otwartości na wszelkie inicjatywy ułatwiające życie mieszkańcom pozostaje więc wciąż liczyć na dobrą wolę spółki gazowniczej i obiecane wsparcie wojewody, który zapowiedział, że będzie przyglądał się czujnym okiem rozwojowi sytuacji.

 • DSC09505-1-Kopiowanie
 • DSC09517-11-Kopiowanie
 • DSC09519-1-Kopiowanie
 • DSC09542-1-Kopiowanie
 • DSC09549-11-Kopiowanie
 • DSC09551-1-Kopiowanie
 • DSC09554-2-Kopiowanie
 • DSC09564-1-Kopiowanie
 • DSC09578-1-Kopiowanie
 • DSC09593-11-Kopiowanie
 • DSC09608-1-Kopiowanie
 • DSC09616-1-Kopiowanie
 • DSC09630-1-Kopiowanie
 • DSC09631-1-Kopiowanie
 • sesja-woj3
 • sesjawoj1
 • sesjawoj2
 • sesjawoj4
 • sesjawoj5

 

 

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? ROZUMIEM