W miesiącu 2306

11 lipca w Urzędzie Gminy odbył się pierwszy z cyklu warsztatów związanych z opracowywanym właśnie Gminnym Programem Rewitalizacji na lata 2016-2023.

To ważny dokument strategiczny, który wyznacza cele działań skupionych na ograniczaniu negatywnych skutków niekorzystnych zjawisk społecznych, gospodarczych, przestrzennych, technicznych i środowiskowych na terenie Gminy. Program Rewitalizacji jest także potrzebny władzom samorządowym, instytucjom gminnym, organizacjom pozarządowym, ale także przedsiębiorcom do skutecznego aplikowania o środki unijne w nowej perspektywie finansowej.

W pierwszym spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy, radni, sołtysi, przedstawiciele organizacji pozarządowych, a także pracownicy gminy i jej jednostek. Bardzo istotne jest, aby w pracę nad rewitalizacją zaangażowały się wszystkie osoby i instytucje, które są odpowiedzialne za rozwiązywanie problemów na obszarze Gminy Trzyciąż. W trakcie warsztatów zidentyfikowano najważniejsze problemy, z którymi spotykamy się na terenie naszej gminy w takich obszarach jak szeroko rozumiane kwestie społeczne, problemy związane z bezpieczeństwem, gospodarką i rynkiem pracy, dostępnością oświaty, wychowania, kultury, sportu, rekreacji, oferty czasu wolnego, a także z infrastrukturą komunalną i ochroną środowiska.

Dyskutowano także na temat analiz statystycznych, których celem jest wskazanie tych sołectw, w których koncentracja problemów jest największa tzw. obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. To na tych obszarach w toku dalszych prac wskazywać będziemy lokalizacje, w których w pierwszej kolejności powinno się realizować projekty, zarówno infrastrukturalne, jak również społeczne, które przyczynią się do poprawy sytuacji w tym konkretnym miejscu, ale będą miały także szerokie odziaływanie na całą gminę i pomogą w jej szybszym i bardziej równomiernym rozwoju.

Zachęcam do zapoznania się z prezentacją z warsztatów, a także wypowiedzenia się w ankiecie rewitalizacyjnej (ankieta dostępna jest tutaj) na temat bolączek trapiących naszą gminę.

Wszystkie informacje dotyczące rewitalizacji będziemy na bieżąco publikowali na naszej stronie w zakładce Gminny Program Rewitalizacji.

• wzr_Warsztat_trzyciaz1
  • wzr_Warsztat_trzyciaz10
  • wzr_Warsztat_trzyciaz11
  • wzr_Warsztat_trzyciaz2