W miesiącu 1989

{mosimage}W skład  Gminy  Trzyciąż  wchodzi  14  sołectw:    Glanów,   Imbramowice, Jangrot,   Małyszyce,   Michałówka,  Milonki,  Podchybie, Porąbka, Sucha, Ściborzyce, Tarnawa, Trzyciąż, Zadroże, Zagórowa.

JANGROT- ORGANIZACJE I STOWARZYSZENIA :

1. OCHOTNICZA STRAZ POŻARNA
2. LUDOWY KLUB SPORTOWY „DŁUBNIA”
3. KOŁO GOSPODYÑ WIEJSKICH
4. KÓŁKO ROLNICZE
5. KOMITET WSPIERANIA BUDOWY SALI GIMNASTYCZNEJ W JANGROCIE
     ADRES: JANGROT 1
     32-353 TRZYCIĄŻ
     TEL:012/389-47-70

1.OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA – JANGROT – 1935 ROK ZAŁOŻENIA
OSP Jangrot założona została w roku 1935, jako jedna z pierwszych na obszarze obecnej Gminy Trzyciąż.
Współczesny podział administracyjny  różni się od podziału z roku 1935, kiedy siedzibą gminy był Jangrot i grupował 24 wsie z obecnych gmin Olkusz, Wolbrom, Klucze i Trzyciąż.
Obecnie OSP Jangrot liczy około 50 członków i są to w znacznej mierze pracownicy zawodowych straży pożarnych Krakowa, Olkusza czy Sosnowca. Większość członków OSP Jangrot posiada przeszkolenie w zakresie przeprowadzania akcji: gaśniczo- ratowniczych oraz ratownictwa medycznego .
Doceniając zaangażowanie i umiejętności członków OSP, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, w roku 2000 , włączył jednostkę do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

ZARZĄD OSP JANGROT:
Jacek Bieniecki - Prezes
Michał Żerdka - Wiceprezes Naczelnik
Krzysztof Gajda s. Jana - Zastępca Naczelnika
Damian Wypasek - Sekretarz
Zbigniew Kowal - Skarbnik
Jan Kowal - Gospodarz
Krzysztof Gajda s. Józefa - Członek Zarządu
Czesław Wypasek - Członek Zarządu

Komisja Rewizyjna
Ryszard Bryzik - Przewodniczący
Tadeusz Gamrat - Sekretarz
Tadeusz Kowal - Członek

OSP JANGROT wyposażona jest w następujący sprzęt:
- Samochód GBA 2,9/16 Iveco
- Samochód GBA 3/24 MAN TGM 13.290
- Samochód SLRt Lublin

Oprócz samochodów, straż posiada : motopompy, pompę sztamową, agregat prądotwórczy i szereg sprzętu służącego  szeroko pojętemu ratownictwu.
Siedzibą jednostki jest wielofunkcyjny budynek po Gromadzkiej Radzie Narodowej, który OSP udostępnia na organizację imprez okolicznościowych.
Oprócz wspomnianego wyżej budynku miejscowa straż jest użytkownikiem starej Remizy, którą chętnie wydzierżawi na cele handlowe lub usługowe.

Pełne wyposażenie i jego opis znajduje się na stronie OSP Jangrot - http://jangrot.osp.org.pl/index.php?go=wyposazenie

2.LUDOWY KLUB SPORTOWY „DŁUBNIA” – JANGROT
Na początku lat 60-tych, z inicjatywy młodych zapaleńców sportu ,zorganizowano LZS Jangrot z sekcją piłki siatkowej, aby po kilku latach powołać jeszcze sekcję strzelecką, szachową i tenisa stołowego.
Dopiero w połowie lat 70-tych, zorganizowano drużynę piłki nożnej, dla której przyjęto nazwę „DŁUBNIA”( od nazwy rzeki , która ma swoje źródła w Jangrocie). Na przełomie lat 70-tych i 80-tych nastąpiła fuzja „Dłubni” z „Kłosem” Trzyciąż. Nowy LZS rozpoczął rozgrywki piłkarskie w klasie C, aby niebawem awansować do klasy B.
Mimo przynależności terytorialnej do byłego województwa krakowskiego, drużyna zgłoszona została w OZPN Podokręg Olkusz, będącego ówcześnie pod jurysdykcją OZPN Katowice. W związku z dużym zainteresowaniem, do rozgrywek zgłoszono grupy młodzieżowe.
Na początku lat 90-tych, ukształtował się stabilny skład drużyny seniorów, co zaowocowało największym sukcesem w dotychczasowej historii klubu. W 1993r. wywalczono awans do klasy A, by po dwóch latach powrócić do niższej klasy rozgrywkowej. Sukces ten spowodował, że napływało co raz więcej chętnych do uprawiania piłki nożnej. Zgłoszono drugą drużynę do rozgrywek, oraz prowadzono grupy młodzieżowe. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że był to okres, w którym można było pokusić się o awans do klasy okręgowej. Od połowy lat 90-tych drużyna prowadzi nieprzerwanie rozgrywki w klasie B
W 2002r. nastąpiła zmiana i LZS zmienił swa osobowość prawną na LKS stając się stowarzyszeniem zarejestrowanym w KRS. Obecnie działa tylko jedna sekcja piłki nożnej – grupa seniorów.
W skład zarządu wchodzą:
- Grzegorz Sarecki