Trochę szkoda, że nie na scenie, podczas tradycyjnych obchodów Święta Ziemniaka, ale tradycji stało się zadość - wójt Roman Żelazny wręczył dziś nagrody zwycięzcom rozgrywanych corocznie gminnych konkursów. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez BIOAK w Trzyciążu.
W XIV edycji konkursu na największą ziemniaczaną bulwę pierwsze miejsce zajął ziemniak absolutnie rekordowy (najcięższy w historii konkursu), bo ważący aż 2,150 kg przedstawiciel gatunku Arizona. Do konkursu rekordzistę zgłosił Mirosław Dziubek z Zagórowej, właściciel gospodarstwa rolnego o powierzchni 30 ha, z czego 15 ha zajmuje hodowla ziemniaków.
Wyjątkowo w tym roku nagrodzona też została blisko kilogramowa marchew, wyhodowana i przyniesiona do BIOAK przez państwa Barbarę i Przemysława Zarębów.
Co roku z okazji Święta Ziemniaka odbywa się na stawach w Trzyciążu tradycyjna rywalizacja wędkarzy, która w tym roku – mimo pandemii i odwołania święta – również miała miejsce. W ostatnią niedzielę, 20 września 2020 r. na stawach w Trzyciążu zostały rozegrane przygotowane przez Stowarzyszenie Wędkarskie w Trzyciążu tradycyjne zawody w wędkarstwie spławikowym. Chociaż ryby trochę „zastrajkowały” (pewnie dowiedziały się o odwołaniu pikniku z okazji ziemniaczanego święta), to spośród 20 startujących w zawodach wędkarzy udało się wyłonić zwycięzców. Zostali nimi: Rafał Czapnik, który złowił karpia o wadze 5,95 kg i zajął pierwsze miejsce, a na drugim uplasował się Sylwester Kemona z amurem o wadze 1,95 kg.
Komisja, w skład której weszli w tym roku radni, członkowie komisji ochrony środowiska, rolnictwa, bezpieczeństwa publicznego i ppoż: Radosław Kuś, Karolina Latos oraz Adrian Szymczyk oceniła też urodę zgłoszonych do konkursu ogrodów. Uznano, że na szczególne wyróżnienie będą zasługiwały ogrody urządzone w sposób oryginalny, utrzymane w określonym stylu, prezentujące bogactwo roślinności lub innych elementów małej architektury. Jak pokazało już doświadczenie z lat ubiegłych, ostateczny wybór łatwy nie był. Podsumowując tegoroczną rywalizację członkowie jury dziękowali wszystkim uczestnikom konkursu za serdeczne i ciepłe przyjęcie oraz podzielenie się pięknem ogrodów przez ich właścicieli. Podkreślali, że poziom konkursu systematycznie się podnosi, a ogrody zachwycają urodą, wkładem pracy i oryginalnością.
Ostatecznie na laury w oczach komisji oceniającej zasłużyły ogrody:
W kategorii Ggospodarstwo rolne:
Miejsce I – za różnorodność w ogrodzie oraz ciekawe podkreślenie zmienności pór roku odpowiednim doborem roślin – zajął Andrzej Ratuszny z Suchej
Miejsce II – za ład i porządek w obejściu oraz unikatowe zagospodarowanie przestrzeni przyznano Izabeli Krawiec z Suchej.
Miejsce III – za stworzenie barwnego ogrodu i dobór gatunków roślin do naturalnych warunków posesji – Karolina Cyganek z Zadroża.
W kategorii Ogród przydomowy:
Miejsce I – za nastrój ogrodu, estetykę, piękne drzewa i zieleń – Olga Kajca z Tarnawy.
Miejsce II – za układ projektowy, ciekawe zagospodarowanie terenu, za dbałość o otoczenie i estetykę – Elżbieta Kot z Milonek.