INFORMACJA DOTYCZĄCA ZASAD UDZIELANIA POMOCY MATERIALNEJ DLA UCZNIÓW PRZEZ WÓJTA GMINY TRZYCIĄŻ NA ROK SZKOLNY 2022/2023

STYPENDIUM SZKOLNE

Wnioski o przyznanie POMOCY MATERIALNEJ DLA UCZNIÓW - STYPENDIUM SZKOLNE dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Trzyciąż można składać w terminie od 1 do 15 września 2022 roku.

Pomoc materialna jest udzielana uczniom w celu zmniejszenia różnic w dostępie do edukacji, umożliwienie pokonywania barier dostępu do edukacji wynikających z trudnej sytuacji materialnej ucznia. Stypendium przysługuje uczniom do czasu zakończenia kształcenia nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.

STYPENDIUM SZKOLNE może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej wynikających z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, alkoholizm, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia ubiegającego się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota 600 zł na osobę w rodzinie (776 zł dla osoby samotnie gospodarującej). Za dochód uważa się sumę miesięcznych dochodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku tj. sierpnia 2022 r.

Stypendium szkolne jest przyznawane na okres nie krótszy niż jeden miesiąc i nie dłuższy niż 10 miesięcy w danym roku szkolnym.

Dokumentami niezbędnymi do ustalenia dochodu, w celu przyznania pomocy są zaświadczenia lub oświadczenia o wysokości uzyskanych dochodów netto:

• zaświadczenie pracodawcy o wysokości wynagrodzenia netto za sierpień 2022 r. lub oświadczenie
  • aktualną decyzję oddziału rentowego lub odcinek renty, emerytury
  • zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o wysokości uzyskanego dochodu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej
  • potwierdzenie posiadania gospodarstwa rolnego w ha przeliczeniowych – aktualny nakaz płatniczy oraz dokument potwierdzający opłatę ubezpieczenia w KRUS za III kwartał 2022 r. /dochód z 1 ha przeliczeniowego w okresie składania wniosku wynosi 345 zł miesięcznie/
  • zaświadczenie o wysokości pobieranego świadczenia pieniężnego w formie: zasiłku rodzinnego, okresowego, świadczenia opiekuńczego
  • zaświadczenie z Urzędu Pracy – osoby bezrobotne

Wniosek o przyznanie pomocy materialnej składa rodzic ucznia lub pełnoletni uczeń

Wypłata przyznanego stypendium polega na refundacji czyli następuje po wcześniejszym przedłożeniu rachunków lub faktur potwierdzających dokonanie zakupów materiałów szkolnych wystawionych na rodzica bądź na pełnoletnie dziecko.

Wydatki kwalifikowane do stypendium szkolnego:

• Podręczniki, słowniki, encyklopedie, atlasy, lektury szkolne, plecak szkolny, tornister, itp.;
  • Obuwie sportowe, strój sportowy na zajęcia w-f, elementy stroju galowego, jeżeli w szkole jest taki wymagany;
  • Artykuły szkolne: zeszyty, bloki, flamastry, farby, długopisy, kalkulatory przybory geometryczne itp.;
  • Komputer, drukarka, tusz/toner do drukarek, oprogramowanie, części do komputera, itp.;
  • Pokrycie abonamentu internetowego za okres wrzesień 2022- czerwiec 2023 r.;
  • W przypadku uczniów pobierających naukę poza miejscem zamieszkania – koszt biletu miesięcznego, zakwaterowania w internacie, bursie.

Istotne jest by plecak, buty itp. miały adnotację „szkolne” lub „sportowe”

Faktury lub rachunki muszą być wystawione imiennie na rodzica lub pełnoletniego ucznia.

ZASIŁEK SZKOLNY

Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi szkoły zamieszkałemu na terenie Gminy Trzyciąż znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.

O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od wystąpienia zdarzenia losowego uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.