Wieloletnie zabiegi władz samorządowych o rozbudowę sieci gazowniczej na terenie gminy Trzyciąż wkrótce zostaną zwieńczone sukcesem. Mieszkańcy Trzyciąża i Jangrota będą mieli możliwość skorzystać z niepowtarzalnej okazji podłączenia swoich posesji go sieci gazowniczej już w najbliższym czasie. Mieszkańcy kolejnych miejscowości: Glanowa, Imbramowic,  Ściborzyc,Małyszyc, Zagórowej i Michałówki – gdyby liczba chętnych pozwoliła na odpowiednią kalkulację kosztów budowy sieci – nawet w ciągu 3 lat. Wszystko zależy od determinacji lokalnej społeczności i stworzenia potencjału do podjęcia inwestycji. W UG w Trzyciążu o rozbudowie sieci gazowniczej 19 marca br. rozmawiali samorządowcy i przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa.

Tereny wiejskie są dużo trudniejsze do gazyfikacji niż zwarta zabudowa miast. Przedsiębiorstwa gazownicze kierują się rachunkiem ekonomicznym, zakładając, że budowa gazociągu musi się zbilansować z przyszłymi dochodami ze sprzedaży paliwa gazowego, stąd też luźno rozrzucone domy na terenach wiejskich nie zawsze są łakomym kąskiem do inwestowania w infrastrukturę. Dlatego właśnie gotowa już koncepcja na rozbudowę sieci gazowej w Trzyciążu jest uznawana za duży sukces samorządu i owoc wielu starań i zabiegów. W Urzędzie Gminy w Trzyciążu z inicjatywy wójta Romana Żelaznego odbyło się ostatnio spotkanie, na którym reprezentanci poszczególnych sołectw, radni i sołtysi mogli się zapoznać z ich efektem - najbliższymi i nieco dalszymi planami inwestycyjnymi Polskiej Spółki Gazownictwa  na naszym terenie. Z wyjaśnień pracowników pionu inwestycyjnego PSG wynika, że najszybciej podłączenie do gazu uzyskają mieszkańcy Trzyciąża i Jangrota, a im szybciej podpiszą umowę na przyłącze, tym szybciej zakończy się etap projektowania i rozpoczęcia prac w terenie. Koncepcja budowy tej części sieci jest już gotowa, a inwestor zapowiada, że budowa gazociągu powinna zamknąć się w okresie jednego miesiąca. W Trzyciążu w najbliższym czasie będzie budowany odcinek, z którego będzie zasilane Przedszkole Samorządowe i okoliczni mieszkańcy, mający już podpisane umowy z PSG.

Osoby, które wystąpiły z wnioskiem do Polskiej Spółki Gazownictwa i otrzymały już z warunki przyłącza, jak najszybciej powinny dopełnić formalności, aby podpisać umowę na przyłącze gazowe. Wnioski można pobrać ze strony internetowej PSG. Wszyscy, którzy zdążą zrobić to na etapie projektowania, które rozpocznie się lada dzień, zostaną podłączeni do sieci w ciągu najbliższych tygodni. Mieszkańcy Trzyciąża i Jangrota zainteresowani przyłączem gazowym, którzy nie wnioskowali jeszcze o ustalenie warunków powinni zrobić to od razu. Jeżeli chcą, aby umowa na przyłącze została przez PSG przygotowana od razu, powinny zaznaczyć „niezwłocznie” w odpowiednim miejscu w formularzu wniosku o warunki. Odwlekanie decyzji może spowodować znaczne opóźnienie w realizacji planów podłączenia do gazociągu.

Gdyby do grona użytkowników gazu ziemnego chcieli dołączyć mieszkańcy kolejnych miejscowości: Glanowa, Imbramowic, Ściborzyc, Małyszyc, Zagórowej i Michałówki konieczna jest ich mobilizacja i przekonanie do inwestycji jak największej liczby odbiorców. Jeżeli uda się zebrać ich odpowiednio wielu i PSG uzna kalkulację kosztów budowy sieci za opłacalną, przygotowanie koncepcji i wykonanie gazociągu mogłyby w obecnym dobrym klimacie dla działań proekologicznych według zapewnień przedstawicieli przedsiębiorstwa gazowego może się udać nawet w ciągu 3 najbliższych lat.

Do zalet gazu mało kogo trzeba już chyba przekonywać. Ogrzewanie gazowe jest bardziej ekologiczne i przyczynia się do zmniejszenia niskiej emisji, czyli tak bardzo dręczącego nas w sezonie grzewczym smogu. Jest wygodne, można nim sterować zdalnie, albo zaprogramować na stałe. Nie wymaga nakładów pracy domowników, jak w przypadku konieczności zrzucania węgla, dorzucania go do pieca, rozpalania w kotle, sprzątania i wywożenia popiołu, itd. Ogrzewanie gazowe, wbrew pozorom obecnie wcale nie jest dużo kosztowniejsze niż węglowe, a jego zalet nie trzeba zachwalać zwłaszcza tym, którzy zdecydowali się z niego korzystać. Istnieje również możliwość pozyskania dofinansowania na wymianę źródeł ciepła, pod warunkiem uzyskania efektu ekologicznego.